تبلیغات
گریه های امپراطور - دریچه ای رو به فرهنگ و ادبیات معاصر
گریه های امپراطور - دریچه ای رو به فرهنگ و ادبیات معاصر
فقر ، شب را " بی غذا " سر كردن نیست .. فقر ، روز را " بی اندیشه" سر كردن است 
قالب وبلاگ
نویسندگان
جنگ دفاع مقدس
نظر سنجی
باسپاس از حضورت ! کدام موضوع وبلاگ را بیشتر پسندیدی؟
لینک های مفید

.

نگاهی به«خانوم» فیلم جدید تینا پاکروان

زنان اسطوره‌ای و مردهای بی‌مسئولیت!

خانوم پاکروان در«خانوم» زن را بسیار باشکوه جلوه می ‏دهد، همان گونه که در فیلم ‏های بیضایی زن بسیار شکوهمند و محوری است و ظاهراً وی چون بهرام بیضایی به این نتیجه رسیده که زن نقش اسطوره ‏ای و محوری در زندگی امروز دارد و مرد خیلی نقش خاصی ندارد.

در فیلم سینمایی «خانوم» زن نقش محوری دارد و بیشتر شبیه اسطوره است. فیلم با یک فیلم فمینیستی تفاوت چندانی ندارد. در این فیلم، زن است که تمام مشکلات زندگی را به دوش می‏ کشد و مردهای فیلم بیشتر بی ‏مسئولیت و سربار زندگی زن ‏ها هستند.

نقش زنان در سینمای تینا پاکروان که این فیلم نخستین تجربه فیلم بلند سینمایی‏ اش است، بسیار نزدیک به نقش زنان در سینمای بیضایی است. پاکروان با دستیار کارگردانی فیلم سینمایی «سگ ‏کشی» و برنامه ‏ریزی فیلم سینمایی «وقتی همه خوابیم» ساخته بهرام بیضایی، توانسته به یک الگوی واحد برای نزدیک شدن به سینمای بیضایی برسد و نقش زنان فیلمش را بسیار نزدیک به نقش زنان فیلم ‏های بهرام بیضایی ترسیم کند. البته باید گفت که همچون فیلم ‏های بیضایی زنان به عنوان ابزار استفاده نشده ‏اند، بلکه نقش اسطوره ‏ای برای آنان قائل شده است. زن در فیلم تینا پاکروان از زن بودنش شرمنده نیست بلکه به خود می ‏بالد که توانایی ‏های زیادی دارد و می ‏تواند به تنهایی تمام مشکلات خانواده را به دوش بکشد و خم به ابرو نیاورد.

در هر سه اپیزود، زن نقش محوری ایفا می‏ کند و زن است که برای حفظ قوام و دوام زندگی تلاش می‏ کند و مرد داستان بسیار خنثی و ضعیف به تصویر کشیده شده است و  فرار از مشکلات را به عنوان مهمترین و تنهاترین راه ‏حل زندگی به حساب می‏ آورد. در مقابل زن است که همچون دژی محکم ایستاده و از هیچ چیز و هیچ کس روزگار شاکی نیست و دست به کارهای بزرگی می ‏زند و به جای مردهای فیلم فکر  می ‏کند و کار می ‏کند. زن‏ های فیلم هیچ وقت ناامید نیستند و خود را محدود نمی ‏کنند. زن نقشش بزرگ و والاست و با آگاهی و تمام توانش برای نجات خانواده و قوام زندگی ‏اش تلاش می‏ کند.

خانم تینا پاکروان کارگردان سینما در ...

پاکروان بسیار با شکوه زن را جلوه می ‏دهد، همان گونه که در فیلم ‏های بیضایی زن بسیار شکوهمند و محوری است. ظاهراً تینا پاکروان همچون بهرام بیضایی به این نتیجه رسیده است که زن نقش اسطوره ‏ای و محوری در زندگی امروز دارد و مرد خیلی نقش خاصی ندارد. فقط مشخص نیست که این زن‏ ها به امید چه چیزی زندگی می‏ کنند؛ از نظر تئوریسین ‏های علم ارتباطات، ارتباط یک جریان دو سویه است، وقتی زن همیشه در تلاش است و مرد به صورت بی ‏مصرف است، چگونه این ارتباط دوام پیدا می ‏کند پرسش مهمی است. 

در اپیزود نخست زن بعد از ورشکست شدن همسرش بسیار محکم پشت او می ‏ایستد تا مشکلات را حل کند در حالی که مرد تصمیم می ‏گیرد که بین تمام گزینه‏ها فرار را انتخاب کند و به خارج از کشور برود و آن را راه حل منطقی می‏ داند. زن اپیزود نخست (شقایق فراهانی) تلاش می ‏کند همسرش را مجاب کند که بماند و راه درست را انتخاب کند.

زن اپیزود دوم (حدیث فولادوند) با وجود اینکه شوهرش الکلی و دائم ‏الخمر است؛ سعی می‏ کند بماند و همه دغدغه‏ های زندگی را به دوش بکشد تا زندگی دوام داشته باشد، چون همسرش موزیسین است و روحیه لطیفی دارد و در اپیزود سوم؛ زن که به کلی وضعیت به مراتب بدتری از دو اپیزود اول دارد؛ با دو فرزند و همسری که در کارخانه دو دستش را از دست داده زندگی می ‏کند و مرد داستان دو سالی است که این اتفاق برایش رخ داده و هنوز با این موضوع کنار نیامده و حتی تلاش هم نمی‏ کند تا کاری کند تا سربار خانواده نباشد و حداقل کارهایی را که می ‏شود با پا هم انجام داد، او قادر به انجام آن نیست و حتی سیگار کشیدن مرد هم به کمک زن انجام می ‏شود. مرد که این‏قدر توان ندارد، چرا سیگار می ‏کشد و این‏قدر از خودراضی است و تلاشی برای بقا نمی ‏کند و زن به طور شبانه‏ روزی کار می ‏کند؛ یا در خانه در حال تر و خوش کردن بچه ‏ها و همسرش است و غذا در دهان آن ها می ‏گذارد و حتی خودش غذا نمی ‏خورد و شب ‏ها تا صبح در بیمارستان در حال نظافت کردن است و چهره بسیار مغموم و پیری دارد در حالی که هیچ غم و اندوه و پیری در چهره‏ مرد نیست و مرد بعد از دو سال تنها راه حل را خودکشی می ‏بیند، به جای اینکه تلاش کند تا انسانی مثمرثمر باشد، فقط به فکر پاک کردن صورت مسأله است.

ایران اکونومیست

فیلم سه اپیزودی «خانوم» که با نقش محوری زن است، نخ تسبیحش مردها هستند و ابزاری به عنوان ماشین آن ها را به هم مرتبط می ‏کند. در اپیزود نخست یکی از طلبکاران که با ماشین در تعقیب مرد بدهکار است به خانه بر می ‏گردد و این طلبکار، همسایه قهرمان اپیزود دوم است و با برگشت به خانه وارد اپیزود دوم فیلم می ‏شویم. در اپیزود دوم مرد پیانوی خود را می ‏فروشد که بردن پیانو توسط مردی با وانت انجام می ‏شود، با برگشت مرد وانتی به خانه وارد اپیزود سوم می‏ شویم که در محله داستان اپیزود سوم زندگی می ‏کند یعنی خانواده‏ای که مرد آن آسیب دیده، مردی که کارگر کارخانه اپیزود نخست است و بدین شکل داستان‏ ها به هم مرتبط می ‏شوند.

زنان در فیلم تینا پاکروان بسیار اسطوره ‏ای و قهرمان و خستگی ‏ناپذیر نمایش داده شدند، انگار هیچ مشکلی آن ها را از پای در نمی‏ آورد و آن ها همچون کوه مستحکم و بدون خم آوردن به ابرو ایستادگی می ‏کنند. چنین تصویری، آن را از واقعیت به دور می ‏کند. درست است که در مدیوم سینما می ‏توان همه چیز را سینمایی کرد ولی باید برای مخاطب باورپذیر هم باشد.  

کارگردان برای اینکه بر اسطوره ‏ای بودن داستان تأکید کند، پا را از این هم فراتر گذاشته است و در تیتراژ فیلم در کنار نام تمام خانم ‏های همکار در فیلم، عنوان «خانوم» با رنگ آبی را اضافه کرده است البته در تیتراژ نخست فیلم هم به نقش اسطوره ‏ای زنان در تاریخ تأکید زیادی شده است. در تیتراژ ابتدای فیلم هم با گذاشتن عکس ‏های تاریخی و قدیمی از زنان به القای الگوی زن اسطوره ‏ای در تاریخ تأکید بسیار شده است. به نظر می ‏رسد که کارگردان به نقش اسطوره‏ ای زنان در طول تاریخ تأکید دارد و آن را به مخاطب القا می‏ کند.

کارگردان کوشیده تصور جامعه را نسبت به زن تغییر دهد و نقش زن را به عنوان اسطوره در جامعه متصور کند و تصور جامعه نسبت به جنسیت زن و نگاه مردسالارانه را تغییر دهد، اینکه تا چه حد موفق بوده است یا خیر، بماند.

سینماپرس: منیژه بهارلو/
طبقه بندی: سینما، سینمای ایرانی، معرفی فیلم، نقدو نظر، نقد و نظر آثار ایرانی،
برچسب ها: «خانوم» فیلم جدید تینا پاکروان، تینا پاکروان، «خانوم»، فیلم سینمایی «خانوم»،
[ 18 مهر 93 ] [ 09:33 ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


وقتی انسان روح خود را از دست بدهد فتح دنیا به چه درد او می خورد

مقالات مربوط به نقد ونظر فقط نظریات نویسندگان آنها می باشد نه نظرات وبلاگ .
دوستان و عزیزانی که تمایل دارند می توانند شعر و مطالب خود را جهت ثبت در وبلاگ ارسال نمایند .
نقل مطالب این وبلاگ باذکر ماخذ ازاد می باشد
با تشکر :رضا پورجوادی


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
 
موضوعات
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

Online User